Name: 
 

CHAPTER 2 ADVANCED MATH REVIEW



Multiple Choice
Identify the choice that best completes the statement or answers the question.
 

 1. 

At your birthday party, mc001-1.jpg of the 24 guests were relatives. How many relatives were at your party?
a.
3
c.
12
b.
9
d.
15
 

 2. 

During a period of 45 days, rain fell on mc002-1.jpg of the days. On how many days did rain fall?
a.
9
c.
30
b.
18
d.
27
 

 3. 

In a pet store, mc003-1.jpg of the animals are dogs. Of these, mc003-2.jpg are Labrador Retrievers. What fraction of all animals in the pet store are Labrador Retrievers?
a.
mc003-3.jpg
c.
mc003-5.jpg
b.
mc003-4.jpg
d.
mc003-6.jpg
 

 4. 

Your computer uses mc004-1.jpg of its memory. Music files use mc004-2.jpg of that memory. What fraction of the computer memory is used for music files?
a.
mc004-3.jpg
c.
mc004-5.jpg
b.
mc004-4.jpg
d.
mc004-6.jpg
 
 
Multiply.  Write your answer in simplest form.
 

 5. 

mc005-1.jpg ´ mc005-2.jpg ´ mc005-3.jpg
a.
mc005-4.jpg
c.
mc005-6.jpg
b.
mc005-5.jpg
d.
14mc005-7.jpg
 
 
Evaluate the expression when  y = nar002-1.jpg, and z = nar002-2.jpg.
 

 6. 

yz + mc006-1.jpg
a.
mc006-2.jpg
c.
mc006-4.jpg
b.
mc006-3.jpg
d.
mc006-5.jpg
 

 7. 

You have mc007-1.jpg of a cake. You divide the remaining cake into six equal pieces. What fraction of the original cake is each piece?
a.
mc007-2.jpg
c.
mc007-4.jpg
b.
mc007-3.jpg
d.
mc007-5.jpg
 
 
Evaluate the expression. Write the answer in simplest form.
 

 8. 

mc008-1.jpg - mc008-2.jpg ¸ mc008-3.jpg
a.
mc008-4.jpg
c.
mc008-6.jpg
b.
mc008-5.jpg
d.
mc008-7.jpg
 

 9. 

How many minutes does it take to put 42 gallons of water in the tub at a rate of mc009-1.jpg gallons per minute?
 
a.
mc009-2.jpg min
c.
mc009-4.jpg min
b.
mc009-3.jpg min
d.
mc009-5.jpg min
 

 10. 

How many mc010-1.jpg-ounce cheese singles are there in a 24-ounce package?
a.
35
c.
38
b.
36
d.
16
 
 
Evaluate the expression when y = 2.96.
 

 11. 

mc011-1.jpg
a.
10.784
c.
12.83
b.
10.684
d.
12.93
 

Numeric Response
 

 12. 

A large pot in the cafeteria holds 225 cups of vegetable soup for lunch. How many nr012-1.jpg-cup servings are there in the pot?

 

 13. 

The table shows the prices of items at the school bookstore.
Bookstore Prices
Item
Price
Box of Crayons
$4.90
Box of Pencils
$3.05
Calculator
$17.40
Binder
$2.40
Package of Folders
$2.90
You purchase a calculator and your brother buys a box of crayons. What is the total cost before sales tax?

 

 14. 

Students at a summer camp will spend 1.25 hours hiking and 2.15 hours canoeing today. The time spent horseback riding will be 0.75 hour less than canoeing. How many hours will the students spend on all three activities today?

 

 15. 

A Thai restaurant offers buffet takeout for $8.77 per pound. How much does your take out meal cost if your meal weighs 4.39 pounds?

 

Short Answer
 
 
Multiply.  Write your answer in simplest form.
 

 16. 

sa016-1.jpg
 
 
Evaluate the expression when a = nar005-1.jpg, b = nar005-2.jpg.
 

 17. 

sa017-1.jpg
 

 18. 

Your class makes a banner for a football game.
sa018-1.jpg
a.   What is the area of the banner?
b.   A sa018-2.jpg-foot border is added on each side. What is the new area of the banner?
 

 19. 

Use a model to evaluate the quotient sa019-1.jpg. Explain.
 

 20. 

Christie makes bead necklaces using pieces of string from a roll that is sa020-1.jpg feet long. Each necklace is sa020-2.jpg feet long.
a.   Estimate how many bracelets Christie can cut from the roll of string. Is your estimate reasonable? Explain.
b.   How many bracelets can Christie cut from the roll of string? How much string is left over?
 

 21. 

How many decimal places are in the product of 0.096 and 24? Explain.
 

 22. 

Is the product of 1.08 sa022-1.jpg 4 greater than or less than 4? Explain.
 

 23. 

The weight of an object on Venus is about 0.91 of its weight on Earth. How much does a 198 pound astronaut weigh on Venus?
 

 24. 

Florida has about 3.31 million acres of cropland. North Carolina has about 1.7 times as much cropland as Florida. How much cropland does North Carolina have?
 

 25. 

You buy 3.5 pounds of apples and 5.973 pounds of peaches. Today apples cost $1.63 per pound and peaches cost $1.57 per pound. You hand the cashier a $20 bill. How much change will you get back?
 

 26. 

A car can travel 23.58 miles on one gallon of gasoline.
a.   How far can the car travel on 15.3 gallons of gasoline?
b.   A hybrid car can travel 38.2 miles on one gallon of gasoline. How much farther can the hybrid car travel on 15.3 gallons of gasoline?
 

 27. 

You send 85 text messages in one month. The total cost is $5.10. How much does each text message cost?
 

 28. 

A person’s running stride is about 0.27 times his or her height. Your friend’s running stride is 1.16 feet. How tall is your friend?
 

 29. 

You have 9.24 gigabytes available on your MP3 player. Each song is about 0.022 gigabyte. How many songs can you download onto your MP3 player?
 

 30. 

Which pack of fruit punch is the best buy? Explain.
sa030-1.jpg
 

Other
 

 31. 

Extended Response  You want to apply two coats of paint to walls that are 8 feet high in a room that is ot031-1.jpg feet wide and ot031-2.jpg feet long. One gallon of paint covers 350 square feet.
a.   Estimate the total area of the walls.
b.   Estimate how many gallons of paint you need for the project.
c.   Think about the reasonableness of your estimates. Is it likely that you will use fewer gallons than you estimated? Explain your reasoning.
 

 32. 

Application  Clarence is saving money to buy a skateboard that costs $97.50. He has $15.05 already saved and plans to save $5.50 each week from his allowance.
a.   How much does Clarence still need to save in order to buy the skateboard?
b.   How many weeks will Clarence need to save his allowance until he has enough money to buy the skateboard?
c.   Suppose Clarence earns $15.60 every two weeks from walking dogs in the neighborhood. He decides to put that money toward saving for the skateboard. How much will Clarence save each week from his allowance and walking dogs?
d.   How much sooner will he be able to buy the skateboard if he saves both his allowance and dog walking money rather than saving only his allowance?
e.   Suppose Clarence wants to spend some of his money from walking dogs on other things. To the nearest dollar, how much would he need to save from walking dogs each week in order to buy the skateboard 4 weeks earlier than if he just saves his allowance?
 



 
Check Your Work     Start Over